Naszapasja

Buduje Twójsukces!

Czy zostałem zhakowany?

avatar

Dominik Nowakowski

Internet tylko pozornie wydaje się bezpiecznym miejscem.
Cyberprzestępczość jest na porządku dziennym, wielu z użytkowników myśli że ich to nie dotyczy, dopóki nie wydarzy się tragedia.

Najczęściej o tym że nasze dane trafiły w niepowołane ręce dowiadujemy się już po fakcie kiedy to złodziej zdąży je wykorzystać - najczęściej takie sprawy nie mają szczęsliwego zakończenia.

Jaki z tego wniosek? Skoro już ma dostęp do naszych danych, kluczem będzie czas.

haveibeenpwned


haveibeenpwned.com jest niesmowicie pomocnym narzędziem dzięki któremy istnieje duża szansa że w przypadku wycieku danych ze stron gdzie mamy konto dowiemy się o tym na czas.

Serwis działa już 8 lat. Jego założycielem jest Troy Hunt - dyrektor regionalny Microsoft z licznymi nagrodami w dziedzinie bezpieczeństwa.

Przejrzyjmy więc jakie funkcjonalności ma strona. Możemy:

1. Sprawdzić czy nasz adres email, lub telefon został kiedyś wykradnięty i skąd. Wystarczy że na stronie głównej wpiszemy telefon, lub adres email.
Dla przykładu użyłem mój stary adres email, oto rezultat:

Jak widać dostajemy informacje z jakich stron, kiedy i jakie dane konkretnie dostały się w niepowołane ręce.
Warto poświęcić parę minut, jeżeli nie korzystamy z portalu z którego skradziono nasze dane usuńmy z niego nasze konto.
Jeżeli natomiast nadal chcemy korzystać - koniecznie zmieńmy nasze hasło.
Prześledźmy też jakie dane wyciekły, dla przykładu jeżeli miałeś zapisaną gdzieś kartę płatniczą to jak najszybciej ją zablokuj i zamów nową w swoim banku.

2. Zapisać się do powiadomień o wyciekach - jeżeli nasz email, albo numer telefonu pojawi się w wykradniętych danych dostaniemy o tym powiadomienie na email.
Wystarczy kliknąć na "Notify Me" i wpisać swój adres email.


3. Jeśli posiadamy własną stronę WWW możemy po krótkiej weryfikacji tego faktu sprawdzić czy adresy email z naszą domeną zostały ujęte w jakimś z wycieków i poinformować o tym naszych klientów.

4. Sprawdzić listę stron z których odnotowano bardzo duże wycieki danych.
Z polskich stron znajdują się tam między innymi morele.net (sklep z elektroniką, skradziono prawie 2,5 miliona kont), CD Projekt RED (twórca gier komputerowych, prawie 1,9 miliona kont), dużo polskich kont także wyciekło niedawno w ataku na facebook (510 milionów kont).

5. Sprawdzić czy nasze hasło nie zostało ujęte w wycieku.
Uwaga! Nie ma czegoś takiego jak całkowicie bezpieczna strona w internecie. Po sprawdzeniu naszego hasła, zalecamy jego zmianę, a funkcjonalność tą traktować jako ciekawostkę i na przestrogę w konstuowaniu haseł na przyszłość.Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby jej działanie było jak najlepsze dla Ciebie. Korzystanie ze strony wiąże się z Twoją zgodą na ich użycie. Czytaj więcej